www.AukceSance.cz

Aukční katalog online
Vstup do aukce on-line
(kompletní aukční nabídka)

Aukční katalog ke stažení
Jak se aukce zúčastnit

Více informací o Projektu Šance
a českých „dětech ulice“


Ing. Pavel Pavel

Skoro každý o něm slyšel. Někdo v rádiu, jiný ho viděl v televizi nebo četl jeho knihy. Pavel Pavel je známý český experimentální archeolog a technik, který se věnuje problematice transportu těžkých břemen používaných během staveb starověkých monumentů. Velikonočním ostrovem se začal zabývat v sedmdesátých letech, kdy ho zaujaly objevy norského mořeplavce a archeologa Thora Heyerdahla. Podle výpovědí původních obyvatel se obří kamenné sochy Moai měly posunovat vestoje a za pomoci pár osob a lan. Experiment Pavel neodkládal a s pomocí přátel a kolegů vytvořil dvanáctitunovou repliku sochy, kterou se s partou pokusili rozpohybovat. Úspěch s transportem sochy nadchl i Thora Heyerdahla. V roce 1986 Pavla pozval na Velikonoční ostrov, aby tam se skupinou 16 lidí experiment veřejně zopakoval. Vše se podařilo, a český vědec tím vyvrátil zažité tvrzení, že k přesunu monumentů byly potřeba stovky lidí. Byla z toho světová senzace. Celoživotní vášeň pro sochy z tichomořského ostrova přivedla Pavla Pavla k jejich výrobě z betonu pro přátele a sponzory. Zajímavostí je, že Pavel Pavel k umění tíhl odmalička. Chtěl být malířem a sochařem, ale díky tatínkovi a komunistickému režimu se nakonec stal inženýrem strojařem. Jak sami vidíte, ta sochařina se mu do života ale přece jen vrátila jako splněný sen.Komentář Projektu Šance:
Vypadá to jako pohádka a že všechno šlo hladce. Pravda je, že až tak snadné to nebylo. V době prvního novodobého „chození soch“ spadal Velikonoční ostrov pod chilskou správu, a když se pan Pavel ptal, co se stane, když se socha při pokusu rozbije, bylo mu lakonicky sděleno: „Tak vás zastřelíme.“ Dnes to vyznívá jako nepovedený vtip, ale v té době, za vlády Augusta Pinocheta, to vtip být vůbec nemusel.

Samotný výběr sochy určené k experimentu také nebyl snadný. Už tehdy se jednalo o „národní kulturní dědictví“ a pro účely experimentu nechtěli památkoví úředníci v Santiagu de Chile žádnou ze soch zapůjčit. Až někdo z delegace navrhl, že by se pro tyto účely snad hodila socha zapůjčená do Japonska, a tak se také stalo.

Možná si říkáte, že replika sochy Moi je v aukci pouze obyčejný železobetonový objekt. Víc byste se ale mýlit nemohli. Byli jsme upozorněni, že pokud je socha správně udělána, nebude to „jen“ socha… Těžko vám teď popsat, co v interiéru svým hleděním vytváří. Je v tom energie, je v tom síla… a cosi navíc. Jisté tajemství, které si nesou i sochy na Velikonočním ostrově.
Sance
KONTAKT: Projekt Šance, Ve Smečkách 28, 110 00 Praha 1
Pavel Kozler, asistent, mobil: 721 270 250, info@projektsance.cz